Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je Poziv na dostavu projektnih prijedloga u sklopu M-ERA.NET-a za 2023. godinu. U ovom pozivu sudjeluje više od 30 organizacija za financiranje iz 31 zemlje, uključujući i Republiku Hrvatsku koju u M-ERA.NET-u predstavlja Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Ukupni proračun ovog poziva iznosi približno 30 milijuna eura.
M-ERA.NET COFUND za istraživanje i inovacije u području materijala i baterijskih tehnologija provodi zajedničke pozive za financiranje, podržavajući pri tome implementaciju Europskoga zelenog plana. Na taj način nastoji pridonijeti zelenoj tranziciji i digitalnoj transformaciji industrije u Europi i diljem svijeta. Rezultati transnacionalnih projekata koje financira M-ERA.NET trebaju pridonijeti primjenama vezanim uz čistu energiju i tehnologijama baterija poboljšavajući učinkovitost proizvodnih procesa, smanjujući upotrebu materijala i energetskih resursa te poboljšavajući svojstva materijala kao što je trajnost. Također se očekuje da se bave zdravstvenim primjenama materijala s naglaskom na napredne materijale i premaze.
Cilj ovog poziva je pružiti dodatnu potporu tematskim prioritetima prethodnih M-ERA.NET poziva, baveći se istraživanjem materijala i inovacijama, uključujući materijale za dijelove koji se koriste u sustavima za proizvodnju i pohranu energije u skladu s Europskim zelenim planom i podržavajući ciljeve održivog razvoja.
Poziv u 2023. godini uključuje sljedeća tematska područja:
- Razvoj materijala za proizvodnju, skladištenje, pretvorbu i korištenje energije
- Inovativne površine, premazi i sučelja
- Kompoziti visokih performansi
- Funkcionalni materijali
- Napredni materijali i tehnologije za primjenu u zdravstvu
- Materijali sljedeće generacije za naprednu elektroniku.
Republika Hrvatska sudjeluje u ovom pozivu sa 150.000,00 eura.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja financirat će samo hrvatske projektne partnere u sklopu transnacionalnog konzorcija. Hrvatski projektni partner također može biti konzorcij prijavitelja (koji se sastoji od najmanje dvije pravne osobe) ili jedna pravna osoba.
Prihvatljivi hrvatski projektni partneri su
- istraživačke organizacije:
- javni istraživački instituti
- javne visokoškolske ustanove
- druge pravne osobe koje se bave istraživačkom djelatnošću;
ostale pravne osobe koje se bave istraživačkom djelatnošću:
- nevladine i neprofitne organizacije (NVO) ili institucije čiji je glavni cilj istraživačka djelatnost ili istraživačka i razvojna djelatnost, a registrirane su u Ministarstvu pravosuđa i uprave
- mala i srednja poduzeća (MSP) upisana u relevantan Nacionalni registar (sudski ili obrtnički) i registrirana za obavljanje istraživačko-razvojne djelatnosti.
Druge pravne osobe iz poslovnog sektora koje nisu mala ili srednja poduzeća mogu se prijaviti kao projektni partneri u ovom pozivu, ali moraju osigurati vlastita sredstva za sudjelovanje u projektnim aktivnostima.
Prijava projekata događa se u dvije faze:
Rok za podnošenje projektnih prijedloga u prvoj fazi prijave (pretprijava) je 16. svibnja 2023. godine do 12.00 sati prema srednjoeuropskom vremenu (CET).
Rok za podnošenje projektnih prijedloga u drugoj fazi prijave je 21. studenoga 2023. godine do 12.00 sati prema srednjoeuropskom vremenu (CET).
U drugi krug prijava bit će pozvani samo prijavitelji čiji su projektni prijedlozi pozitivno ocijenjeni u prvom evaluacijskom krugu.
Prije podnošenja prijedloga svi projektni partneri trebaju kontaktirati Ministarstvo znanosti i obrazovanja kako bi se provela pretprovjera prijedloga projekta i uvjeti financiranja.
Više informacija dostupno je na mrežnim stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja.