JAVNI POZIV za sudjelovanje u postupku uvođenja i prilagodbe standarda kvalitete u turizmu koji su izrađeni u okviru Studije integralnog upravljanja kvalitetom u destinaciji Osječko-baranjske županije i početak provedbe
3. studeni 2020.

Osječko-baranjska županija je u ožujku 2020. godine pristupila izradi Studije integralnog upravljanja kvalitetom u destinaciji Osječko-baranjske županije (u nastavku teksta: Studija). Studiju sufinancira Ministarstvo turizma temeljem Programa razvoja javne turističke infrastrukture u 2019. godini, a izrađuje se u suradnji s tvrtkom MICRO projekt d.o.o. iz Splita (u nastavku teksta: Izrađivač Studije).

Svrha Studije je razviti standarde kvalitete za pružatelje usluga u turizmu s ciljem podizanja i jačanja kvalitete usluga u turizmu na području čitave Osječko-baranjske županije.

Kako bi se identificirale posebnosti Osječko-baranjske županije u početnim fazama izrade Studije tijekom svibnja 2020. godine provedeno je “nulto mjerenje” temeljeno na primarnom istraživanju putem online anketnog upitnika kojim su stanovnici i dionici u turizmu s područja Osječko-baranjske županije izrazili svoje mišljenje o trenutačnom stanju i prilikama za budući razvoj turizma na području županije.

Nakon provedenog primarnog istraživanja pristupilo se mjerenju online reputacije pružatelja usluga u turizmu (prvi korak) i analizi početnog stanja poslovanja i marketinga gospodarskih subjekata (drugi korak) koji svoje usluge pružaju u sektoru turizma. Mjerenje online reputacije je zasnovano na sustavnoj analizi digitalnih kanala i sadržaja uključenih pružatelja poslovnih usluga. Analiza početnog stanja poslovanja i marketinga obuhvatila je analizu tržišnih rezultata gospodarskih subjekata i analizu dosadašnjih marketinških praksi kroz terenski obilazak službenog auditora.

Kroz navedene korake ustanovljene su interne prednosti i nedostatci uključenih subjekata kao i relevantne okolnosti iz šireg okruženja. Navedeno je rezultiralo identificiranim mogućnostima za daljnji napredak koje će se opipljivim outputima u obliku individualnih izvještaja dostaviti svakom prijavljenom subjektu u svrhu standardizacije i unaprjeđenja postojeće ponude.

Idući korak u izradi Studije je uključivanje dionika u fazu III. izrade predmetne Studije koja se odnosi na uvođenje i prilagodbu standarda kvalitete kod gospodarskih subjekta koji se bave turizmom (uključujući, ali ne isključivo hotele, motele, hostele, kampove, privatni smještaj, restorane i druge ugostiteljske objekte, turističke agencije, suvenirnice, obiteljska poljoprivredna gospodarstva, wellness centre i druge).

Stoga OBŽ poziva sve vlasnike gospodarskih subjekata da se uključe u fazu III. (proces uvođenja i prilagodbe standarda kvalitete u vlastitom objektu) i među prvima budu u prilici besplatno implementirati standarde kvalitete u turizmu za Osječko-baranjsku županiju.

Ključne prednosti za sudionike faze III. i uspješne implementacije standarda kvalitete očituju se u:

  • Podizanju kvalitete usluge i ponude u vlastitom objektu
  • Razvoju Osječko-baranjske županije kao prepoznatljive turističke destinacije
  • Povećanju prisutnosti autentičnih i lokalnih proizvoda u turističkoj ponudi destinacije
  • Povećanje zadovoljstva posjetitelja i njihovom ponovnom dolasku
  • Međusobnoj umreženosti i razvoju partnerstva između svih dionika koji svojom ponudom, znanjem i iskustvom mogu doprinijeti razvoju turizma
  • Boljoj koordinacija dionika u turizmu (gospodarski subjekti koji se bave turizmom i
    institucionalni dionici u turizmu) u upravljanju turističkom destinacijom i iskorištavanju
    turističkih resursa.
  • Mogućnosti planskog upravljanja sektorom turizma
  • Upravljanju promjenama i prilagodbi ponude okruženju i preferencijama turista u doba COVID pandemije.

Primjenom standarda kvalitete svaki uključeni dionik doprinosi unaprjeđenju poslovanja, stvaranju dodane vrijednosti i konkurentskih prednosti koje su iznimno važne za poslovanje posebice zbog epidemije COVID-19 koja je donijela značajne promjene u sektoru turizma. Uvođenjem i prilagodbom standarda uspostavit će se mjerljiv sustav razine kvalitete usluga u destinaciji Osječko-baranjske županije, poticati izvrsnost i umrežavanje ponude u jedinstvenu cjelinu i prepoznatljiv turistički proizvod.

Sudjelovanje u fazi implementacije i prilagodbe standarda kvalitete za gospodarske subjekte je besplatno a mogu se prijaviti svi subjekti sa područja Osječko-baranjske županije koji se bave turizmom. Zainteresirani za sudjelovanjem u fazi implementacije i prilagodbe standarda kvalitete mogu se prijaviti putem linka.  

Broj prijava je ograničen a prijave su otvorene do 5. studenog 2020. godine (četvrtak).

Faza uvođenja i prilagodbe standarda kvalitete provodit će se kroz mjesec studeni 2020. godine tijekom kojeg će službeni auditor (predstavnik Izrađivača studije) posjetiti lokaciju / objekt svakog od javnim pozivom odabranog gospodarskog subjekta.

 

Preuzeto sa web stranice Osječko-baranjske županije.

Povezani članci
Plan objave natječaja za 2025. godinu u okviru Programa konkurentnosti i kohezija 2021.–2027. i Integrirani teritorijalni program 2021.–2027.
Plan objave natječaja za 2025. godinu u okviru Programa konkurentnosti i kohezija 2021.–2027. i Integrirani teritorijalni program 2021.–2027.

Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije objavilo je raspored planiranih poziva na podnošenje projektnih prijedloga za Program konkuretnost i kohezija 2021.-2027. za 2025. godinu te raspored planiranih poziva na podnošenje projektnih prijedloga za Integrirani teritorijalni program 2021.-2027. za 2025. godinu.

Objavljen Javni poziv za Program prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2025. godinu
Objavljen Javni poziv za Program prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2025. godinu

Cilj Programa jest jačanje prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine kroz gospodarsku, socijalnu i demografsku revitalizaciju pograničnog područja te pružanje potpore Hrvatima u Bosni i Hercegovini.

Objavljen Javni poziv za Program prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije za 2025. godinu
Objavljen Javni poziv za Program prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije za 2025. godinu

Cilj Programa jest jačanje prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije kroz gospodarsku, socijalnu i demografsku revitalizaciju pograničnog područja te pružanje potpore Hrvatima u Republici Srbiji.

Objavljen drugi natječaj za intervenciju 70.05 – Potpora za očuvanje, održivo korištenje i razvoj genetskih izvora u poljoprivredi za životinjske genetske resurse
Objavljen drugi natječaj za intervenciju 70.05 – Potpora za očuvanje, održivo korištenje i razvoj genetskih izvora u poljoprivredi za životinjske genetske resurse

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je Drugi natječaj za provedbu intervencije 70.05. Potpora za očuvanje, održivo korištenje i razvoj genetskih izvora u poljoprivredi za životinjske genetske resurse iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. - 2027. od 9. prosinca 2024.